Koła Żywego Różańca

Trochę z  historii Ĺťywego Róşańca…

Czy wiesz, Ĺźe…

Pierwsze Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez Marię Paulinę Jaricot (1799-1862) w 1826 roku w Lyonie.

Ona to zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później „Ĺźywymi róşami” ( pięknie prawda).

Każda z osób tworzących piętnastoosobowa grupę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy dziennie. W ten to sposób wszyscy członkowie Stowarzyszenia odmawiali codziennie cały różaniec, czyli wszystkie 3 części różańca świętego: radosne, bolesne i chwalebne.

Założycielka Maria Paulina Jaricot pragnęła, aby celem Stowarzyszenia Żywego Różańca było wspieranie modlitwą, ofiarą duchową i materialną działań misyjnych Kościoła.

Na aprobatę Kościoła nie trzeba było czekać długo. PapieĹź Grzegorz XVI wydał dokument „breve” zatwierdzający stowarzyszenie. Wszak wszystko co dzieje się z woli samego Pana Boga, wcześniej czy później zostanie zrealizowane.

 Ĺťywy Róşaniec rozprzestrzenił się w całej Francji, ale nie tylko… rĂłwnieĹź na całym świecie. I nic dziwnego wszak przypomnijmy sobie objawienia maryjne… wszak sama Matka BoĹźa prosiła, aby ludzie odmawiali róşaniec, a przez to wypraszali nawrĂłcenie dla grzesznikĂłw, dla całego świata.

W roku 1831 Paulina Jaricot napisała: "Liczba odmawiających dziesiątek różańca rośnie z niewiarygodną szybkością we Włoszech, Szwajcarii, Belgii, Anglii i wielu regionach Ameryki. (...) Wszędzie, gdzie tworzą się piętnastki, można zauważyć nie notowane wcześniej umacnianie się dobra".

Skąd więc 4 część różańca i 20 osobowe Koła?

Właśnie…

Bł. Jan Paweł II – PapieĹź, wielki czciciel Maryi – Matki Pana, ktĂłrego dewiza jest nam wszystkim znana "Totus Tuus" - "Cały TwĂłj" w 25. roku swojego pontyfikatu, a więc 16.X.2002 r. wydał list apostolski pt. „Róşaniec Dziewicy Maryi”, a zarazem ogłosił Rok Róşańca od paĹşdziernika 2002 do paĹşdziernika X.2003 r.

On to wprowadził nową część róşańca świętego, tajemnice światła, wskazujące nam na Ĺźycie i działalność publiczną Jezusa Chrystusa. Od tego momentu cały róşaniec liczy 20 tajemnic, a wiec „Ĺźywe róşe” składają się z 20 osĂłb.

Koła Żywego Różańca w naszej parafii :)

Oczywiście i w naszej parafii, nie mogło zabraknąć tych, którzy walczą nie siłą miecza, ale siłą modlitwy i to modlitwy różańcowej. Mamy 7 kół żywego różańca. W każdym kole jest 20 osób.

 

Koła Żywego Różańca w naszej parafii:

 

  • KĹťR p.w. Matki BoĹźej Fatimskiej -  zelatorka Genowefa Stefaniak
  • KĹťR p.w. Matki Dobrej Rady – zelatorka Zofia Sadurska
  • KĹťR p.w.  – zelatorka Barbara Krysa
  • KĹťR p.w. – zelatorka Ewa Sipa
  • KĹťR p.w. Matki Kościoła – zelatorka Maria Urban
  • KĹťR p.w. – zelatorka Janina Goral
  • KĹťR p.w. – zelatorka GraĹźyna BłaĹźejewska
  • KĹťR p.w. – z Nowego Stawu

 Nadzelatorem Kół Ĺťywego Róşańca jest Ewa Sipa

 

Jeżeli chcesz do nas dołączyć prosimy zgłoś się do

Księdza Proboszcza