Czym jest Legion Maryi…
Legion Maryi – jest katolickim ruchem apostolstwa Ĺwieckich
pod duchowym przewodnictwem kapĹana.
PatronkÄ
legionu jest Maryja Niepokalana.
Legion opiera siÄ na zawierzeniu Maryi, na naĹladowaniu Jej pokory,
troskliwoĹci i peĹnej poĹwiecenia miĹoĹci, a zwĹaszcza jej wiary.
Jan PaweĹ II w sĹowach skierowanych do legionistĂłw wĹoskich
w 1982 r. powiedziaĹ: Zamiarem waszym jest oddawaÄ
usĹugi kaĹźdej osobie, ktĂłra jest obrazem Chrystusa,
w duchu i z troskliwoĹciÄ
Maryi.
Kto moĹźe byÄ czĹonkiem Legionu?
CzĹonkiem Legionu Maryi moĹźe byÄ kaĹźdy katolik, prowadzÄ cy Ĺźycie chrzeĹcijaĹskie, ktĂłry z miĹoĹci do Jezusa i Maryi gotowy jest wypeĹniÄ obowiÄ zki wynikajÄ ce z przynaleĹźnoĹci do Legionu.
Czynna praca apostolska legionistĂłw polega na docieraniu do coraz szerszych krÄgĂłw ludzi wierzÄ cych i niewierzÄ cych, niesieniu im wsparcia duchowego oraz podtrzymaniu i pogĹÄbieniu wiary katolickiej.
Dlaczego do Jezusa z MaryjÄ ?
Maryja od momentu swojego poczÄcia zostaĹa zachowana nie tylko od wszelkiego grzechu, ktĂłrego mogĹaby siÄ dopuĹciÄ, ale rĂłwnieĹź od dziedziczonego przez nas wszystkich grzechu pierworodnego.
BĂłg ze wzglÄdu na przyszĹe zbawcze wydarzenie Zwiastowania, uchroniĹ MaryjÄ przed grzesznoĹciÄ . Maryja byĹa wiÄc poczÄta w Ĺasce uĹwiÄcajÄ cej, wolna od wszelkich konsekwencji wynikajÄ cych z grzechu pierworodnego.
Przywilej ten nie miaĹ tylko charakteru negatywnego – braku grzechu pierworodnego; posiadaĹ rĂłwnieĹź charakter pozytywny, ktĂłry wyraĹźaĹ siÄ peĹniÄ Ĺaski w Ĺźyciu Maryi.
Legion Maryi w naszej parafii…
Przy naszej parafii znajduje siÄ prezydium p.w. Matki ĹwiÄtej Eucharystii.
Spotkania odbywajÄ siÄ we wtorki o godz. 16.00.
Wszystkich, ktĂłrzy chcÄ sĹuĹźyÄ Bogu pod sztandarem Maryi - zapraszamy.
Historia Legionu Maryi na Ĺwiecie
7 wrzeĹnia 1921 roku – wigilia uroczystoĹci Narodzenia NajĹwiÄtszej Maryi Panny – to pamiÄtna data dla Legionu Maryi. Tego dnia w Dublinie zawiÄ zaĹa siÄ wspĂłlnota, ktĂłra wkrĂłtce urosĹa w duĹźÄ organizacjÄ, a obecnie liczy kilkanaĹcie milionĂłw katolikĂłw na caĹym Ĺwiecie.
ZaĹoĹźycielem Legionu Maryi byĹ sĹuga BoĹźy Franciszek Duff (1889-1980). On to, wraz z ks. Michaelem Toherem oraz 15 kobietami, powoĹaĹ do Ĺźycia LM, ktĂłry poczÄ tkowo zwaĹ siÄ Zjednoczeniem Matki BoĹźej MiĹosierdzia. SwojÄ nazwÄ, ideÄ organizacyjnÄ i symbole przejÄ Ĺ od staroĹźytnej formacji wojskowej – legionĂłw rzymskich.
PoczÄ tkowo rozwijaĹ siÄ jedynie w Dublinie. W roku 1924 powstaĹa pierwsza rada wyĹźsza LM. Przez siedem pierwszych lat Legion Maryi rozwijaĹ siÄ wyĹÄ cznie w Irlandii.
Później wyszedĹ poza jej granice i powstaĹ w Szkocji (1928 r.), Anglii i Walii (1929), Indiach i USA (1931). W tymĹźe 1931 roku papieĹź Pius XI, ktĂłry przyjÄ Ĺ Franciszka Duffa na audiencji, wyraziĹ Ĺźyczenie, by Legion Maryi rozprzestrzeniĹ siÄ na caĹy Ĺwiat.
W 1932 roku odbywajÄ cy siÄ w Dublinie Kongres Eucharystyczny zgromadziĹ biskupĂłw z wielu krajĂłw. LegioniĹci zaprosili hierarchĂłw na przyjÄcie, podczas ktĂłrego zapoznali ich z charyzmatem i specyfikÄ swego ruchu. Wydarzenie to, ktĂłre F. Duff nazwaĹ epifaniÄ Legionu Maryi, rozpoczÄĹo jego Ĺwiatowy rozwĂłj. ZapoczÄ tkowaĹa go Kanada i Australia (1932 r.), Afryka Zachodnia i Nigeria (1933), Afryka Wschodnia (1936), Chiny (1936).
RozwĂłj Legionu Maryi byĹ kontynuowany podczas II wojny Ĺwiatowej: we Francji, WĹoszech i w Austrii. W 1948 roku, za poĹrednictwem b. Anatola Kaszczuka, powstaĹy pierwsze grupy legionowe w Polsce: OstrĂłdzie, Lublinie i Warszawie. NiedĹugo potem LM, jak wszystkie inne stowarzyszenia katolickie, musiaĹ zawiesiÄ swojÄ dziaĹalnoĹÄ.
W 1951 roku, po trzydziestu latach, Legion prowadziĹ dziaĹalnoĹÄ wĹrĂłd 70 róşnych narodowoĹci. W 1965 roku F. Duff zaproszony zostaĹ jako obserwator na sesjÄ koĹcowÄ II Soboru WatykaĹskiego. Tam zostaĹ uhonorowany przez dwutysiÄczne zgromadzenie biskupĂłw owacjÄ na stojÄ co.
W latach siedemdziesiÄ tych ubiegĹego stulecia liczba czĹonkĂłw LM w Europie Zachodniej zaczÄĹa siÄ zmniejszaÄ. Jednak straty te wkrĂłtce, po upadku muru berliĹskiego, zostaĹy zrĂłwnowaĹźone poprzez powstawanie grup Legionu Maryi w Europie Wschodniej i Centralnej. I tak na poczÄ tku lat 80. Legion Maryi wrĂłciĹ do Polski; poprzez AustriÄ do Krakowa i Katowic, a z Irlandii do Lublina i Warszawy.
Przez ponad 90 lat Legion Maryi rozprzestrzeniĹ siÄ do wielu krajĂłw Ĺwiata na wszystkich kontynentach. Ostatnio do grona tych krajĂłw doĹÄ czyĹy: Litwa, Ĺotwa, BiaĹoruĹ Estonia, Ukraina, Syberia i Kazachstan.
Dzisiaj jest obecny w przeszĹo 160 krajach. Liczba czĹonkĂłw aktywnych w Ĺwiecie wynosi powyĹźej trzech milionĂłw, pomocniczych okoĹo siedmiu milionĂłw. Legion cieszyĹ siÄ poparciem PapieĹźy, ktĂłrzy udzielali mu specjalnego bĹogosĹawieĹstwa: Pius XI (1933 r.), Pius XII (1953 r.), Jan XXIII (1960 r.), PaweĹ VI (1965 r.) oraz wielokrotnie Jan PaweĹ II.
Historia Legionu Maryi w Polsce
NiewÄ tpliwie powstanie Legionu Maryi (1921 r.) jest swoistym fenomenem. Bardzo ciekawÄ jest historia Legionu w naszym kraju. Warto z okazji obchodĂłw jubileuszu 90 – lecia istnienia Legionu Maryi przybliĹźyÄ sobie zagadnienie powstania i dziaĹalnoĹci tego Stowarzyszenia w Polsce. Do Polski Legion Maryi dotarĹ po raz pierwszy w 1948 roku, reaktywowany zostaĹ w latach osiemdziesiÄ tych XX wieku.
PoczÄ tkĂłw przeszczepienia LM na teren Polski naleĹźy szukaÄ w Ĺrodowisku ĹźoĹnierzy polskich walczÄ cych na Zachodzie w czasie II wojny Ĺwiatowej. Pod koniec 1939 roku Weronika O’Brien, Irlandka, nauczycielka jÄzyka angielskiego we Francji, zostaĹa delegatkÄ LM w tym kraju. NatrafiĹa jednak na wielkie trudnoĹci w rekrutacji kandydatĂłw (FrancuzĂłw) do LM. Dopiero na poczÄ tku 1940 r. w polskim koĹciele Saint-Honoré w ParyĹźu zwerbowaĹa pierwszego LegionistÄ. ByĹ nim polski pilot, uciekinier po klÄsce wrzeĹniowej, kapitan UrbaĹski. TenĹźe wraz WeronikÄ O’Brien oraz ks. Franciszkiem CegieĹkÄ SAC, rektorem Misji Polskiej we Francji, zaĹoĹźyli pierwsze prezydium LM we Francji. SkĹadaĹo siÄ ono wyĹÄ cznie z polskich lotnikĂłw (lotnisko Orly) i przyjÄĹo nazwÄ KrĂłlowej Polski. Po klÄsce Francji czĹonkowie owego prezydium znaleĹşli siÄ w Anglii, gdzie krzewili ideÄ LM wĹrĂłd polskich ĹźoĹnierzy oraz przetĹumaczyli PodrÄcznik na jÄzyk polski; ukazaĹ siÄ w formie wojskowego regulaminu. Concilium Legionis Mariae zaproponowaĹo pilotowi UrbaĹskiemu, aby zaszczepiĹ Legion w Polsce. Jednak z róşnych racji nie doszĹo do realizacji tej propozycji.
Legion Maryi trafiĹ jednak do Polski. StaĹo siÄ to za poĹrednictwem innego ĹźoĹnierza – Anatola Kaszczuka, wiÄĹşnia obozu w Kozielsku, oficera artylerii, później lotnictwa, ktĂłry po wyprowadzeniu polskich ĹźoĹnierzy z Rosji przez generaĹa Andersa, walczyĹ w Polskich SiĹach Zbrojnych na Zachodzie. Po zakoĹczeniu wojny wstÄ piĹ do nowicjatu dominikanĂłw w Cork w Irlandii, gdzie poprzez osobistÄ lekturÄ zapoznaĹ siÄ z ideÄ LM. OdkryĹ nowe powoĹanie – dziaĹalnoĹÄ w LM. Przy aprobacie o. Anzelma Moynihana OP opuszcza nowicjat, aby szerzyÄ LM w Polsce. Latem 1947 roku udaĹ siÄ do Dublina, gdzie poprzez osobisty kontakt z F. Duffem, udziaĹ w pracach tamtejszego LM oraz dokĹadne szkolenie, przygotowywaĹ siÄ do misji w Polsce. W tymĹźe roku decyzjÄ Concilium zostaĹ delegatem LM do Polski. Po powrocie do kraju w 1948 r. zaĹoĹźyĹ pierwsze prezydium LM w OstrĂłdzie, nastÄpne w Lublinie oraz za pozwoleniem ks. prymasa Stefana WyszyĹskiego w 1949 r. w Warszawie przy koĹciele p.w. Ĺw. Augustyna na „Nalewkach”. NiedĹugo potem prezydia, jak wszystkie stowarzyszenia katolickie, musiaĹy zawiesiÄ swÄ dziaĹalnoĹÄ.
Dopiero na poczÄ tku lat 80-tych LM mĂłgĹ wrĂłciÄ do Polski. Przed powstaniem pierwszych struktur LM kilkakrotnie przyjeĹźdĹźaĹ do Polski ks. Sean Moriarty z Irlandii, ktĂłry szerzyĹ ideÄ Stowarzyszenia w naszym kraju, zwĹaszcza wĹrĂłd kapĹanĂłw. Na poĹudniu Polski grupy LM byĹy zakĹadane przez przedstawicieli Senatu Legionu z Wiednia, gĹĂłwnie przez AnnÄ Coreth. W 1979 roku, przy poparciu ks. bp. Herberta Bednorza i proboszcza ks. Damiana Zimonia (obecnego Metropolity katowickiego), powstaĹo pierwsze prezydium przy parafii pw. Niepokalanego PoczÄcia NMP w Katowicach. Powoli zaczÄĹy powstawaÄ wspĂłlnoty LM w sÄ siednich diecezjach. Kilka lat później przyjechaĹa do kraju delegatka Concilium (1987-1990) Clair Connolly-Pater, ktĂłra zaĹoĹźyĹa liczne grupy i oĹrodki dzieĹa w archidiecezji warszawskiej, lubelskiej oraz pojedyncze grupy w diecezji koszaliĹsko-koĹobrzeskiej.
Obecnie LM istnieje w 27 diecezjach.Podczas 302. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (25-26 XI 1999) w CzÄstochowie powoĹano Opiekuna LM w Polsce (bp Roman Marcinkowski z PĹocka) oraz Kierownika LM w Polsce (ks. dr Janusz WÄgrzecki). W Polsce Legion Maryi rozwinÄ Ĺ siÄ w latach 80-tych XX wieku, na Ĺźyczenie PapieĹźa Jana PawĹa II, od ktĂłrego wielokrotnie otrzymywaĹ bĹogosĹawieĹstwa apostolskie. Ostatnie w 2001 roku.
( ĹšrĂłdĹo: Oficjalna strona Legionu Maryi w Polsce)
http://www.legionmaryi.pl/
BĹogosĹawieĹstwo Apostolskie Jana PawĹa II
Jan PaweĹ II do Legionu Maryi
Wasze wĹaĹciwe powoĹanie jako ludzi Ĺwieckich, powoĹanie do bycia zaczynem poĹrĂłd Ludu BoĹźego, ktĂłre jest zarazem chrzeĹcijaĹskÄ
inspiracjÄ
do dziaĹania we wspĂłĹczesnym Ĺwiecie oraz powoĹanie do przybliĹźania kapĹana ludziom, naleĹźy do zasadniczych zadaĹ KoĹcioĹa.
Wasz Legion naleĹźy do tych ruchĂłw, ktĂłre czujÄ
siÄ osobiĹcie powoĹane do szerzenia i rozniecania tej wiary poprzez rozwĂłj lub odnowÄ poboĹźnoĹci maryjnej. DziÄki wypeĹnianiu tego powoĹania Legion zawsze bÄdzie gotowy czyniÄ wszystko co moĹźliwe, aby poprzez miĹoĹÄ do Matki, Syn – Droga, Prawda i Ĺťycie kaĹźdego czĹowieka Ĺ byĹ bardziej znany i kochany.
W tym duchu wiary i miĹoĹci udzielam wam z serca (mego) Apostolskiego bĹogosĹawieĹstwa.
Jan PaweĹ II do LegionistĂłw
z WĹoch, dnia 30 paĹşdziernika 1982 r.